Go to Top

Na czym polega i po co wykonuje się polerowanie reflektorów samochodowych?

polerowanie lampPo kilku latach użytkowania auta możesz zacząć zauważać pogorszenie funkcjonalności oraz estetyki reflektorów. Dzieje się tak ze względu na ich naturalne zużycie. Nie warto jednak ignorować tego problemu. Słyszałeś o regeneracji lub polerowaniu reflektorów? To procedura, która pomoże Ci się z nim uporać niewielkim kosztem, zapewniając świetne rezultaty.

Czym jest polerowanie lamp?


Polerowaniem reflektorów często potocznie określa się cały zespół działań dążących do ich regeneracji. Regeneracja lamp samochodowych to zaś coraz popularniejsza usługa, która przywraca im pełną funkcjonalność i atrakcyjny wygląd. Dlaczego takie działania są potrzebne? Przede wszystkim dlatego, że zużyte reflektory nie funkcjonują tak, jak powinny. W efekcie obniżają zaś komfort jazdy i narażają na zagrożenie kierowcę, pasażerów oraz innych uczestników ruchu – szczególnie nocą lub podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Na czym polega zużycie reflektorów?


Zużycie reflektorów najczęściej przejawia się ich obniżoną mocą oraz zmniejszonym zasięgiem świecenia, co może powodować dyskomfort podczas nocnej jazdy. Możesz też zauważyć zmatowienie obudowy, przez co światła nie wyglądają już tak atrakcyjnie jak kiedyś. Uszkodzenia lamp to przede wszystkim zarysowania i zabrudzenia na kloszach, utrata szczelności lamp oraz zużycie odbłyśników, których refleksyjna powłoka traci swoje właściwości. Niekiedy lampy zaczynają parować podczas deszczu oraz na skutek wilgoci i gwałtownej zmiany temperatur.

Zużyte reflektory można oczywiście wymienić, jednak jest to kosztowny zabieg. Szczególnie w przypadku najnowszych modeli aut da się dostrzec tendencję producentów do utrudniania mechanikom wymiany jedynie niektórych komponentów lamp. Na rynku nie pojawiają się odpowiednie części zamienne, dlatego trzeba wymieniać cały reflektor, co jest bardzo kosztowne. Polerowanie lamp wraz z regeneracją odbłyśników można wykonać za ułamek tej ceny.

Jak przeprowadza się polerowanie reflektorów?


Potoczne polerowanie reflektorów to w rzeczywistości proces składający się z wielu kroków. Mechanik zaczyna od demontażu lamp, po czym:

  • oczyszcza i odtłuszcza reflektory,
  • demontuje odbłyśniki,
  • usuwa stare powłoki z odbłyśników i przygotowuje je do nałożenia nowych,
  • nakłada na odbłyśniki podkład, warstwę refleksyjną metodą metalizacji próżniowej oraz warstwę zabezpieczającą,
  • przeprowadza konserwację elementów mechanicznych,
  • wykonuje właściwe polerowanie lamp, czyli klaruje powierzchnię klosza i usuwa rysy,
  • montuje lampy w nadwoziu.
Po zakończeniu prac lampy wyglądają jak nowe i odzyskują pełną funkcjonalność. Dzięki temu można cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą przez wiele kolejnych lat. Dzięki temu, że regeneracja reflektorów nie kosztuje wiele, a daje prawdziwie spektakularne efekty, przyczynia się do wzrostu wartości auta. Dlatego warto ją przeprowadzić nie tylko dla poprawy własnego komfortu, ale również przed odsprzedażą samochodu.

Czy można przeprowadzić regenerację lamp samodzielnie?


Lubisz “grzebać” przy samochodzie i zastanawiasz się, czy nie lepiej zaoszczędzić, przeprowadzając polerowanie lamp samodzielnie? Nie warto. Jest to procedura nie tylko czasochłonna, ale też skomplikowana. W tym wypadku warto zaufać specjalistom, którzy dysponują odpowiednimi umiejętnościami, a także sprzętem niezbędnym przy odbudowie powłok odbłyśników. Tylko taka regeneracja lamp przyniesie oczekiwane rezultaty, a koszt usługi nie jest wysoki. Prawidłowy demontaż i montaż reflektorów najlepiej powierzyć doświadczonym mechanikom samochodowym.