Regeneracja reflektorów – sprawdź, dlaczego jest tak ważna i komu ją zlecić
Co jest najważniejszym elementem reflektora samochodowego? Wbrew pozorom, nie sama żarówka, a odbłyśnik. Element, który znajduje się za źródłem światła. Jego zadaniem jest odpowiednie ukierunkowanie strumienia światła. Od jego sprawności i prawidłowego ustawienia uzależniona jest dobra widoczność na drodze. Dlatego gdy ulegnie uszkodzeniu – konieczna jest regeneracja reflektorów. Zobacz, na czym polega.
Reflektory samochodowe przeszły prawdziwą rewolucję – od parabolicznych, przez całopowierzchniowe, aż po soczewkowe. Technologia ich produkcji zmienia się z każdą generacją pojazdów pojawiających się na drogach, a to oznacza: więcej światła, jego lepsze rozproszenie, a zarazem precyzyjne ukierunkowanie. Jest jednak również druga strona medalu. O ile stosowane przed kilkunastu – kilkudziesięciu laty reflektory paraboliczne dało się łatwo samodzielnie rozmontować i naprawić, a niewielkie rysy na szkle nie stanowiły dużego problemu – o tyle dzisiaj regeneracja reflektorów stanowi znacznie większe wyzwanie. Co więcej – polerowanie lamp, jak i naprawa odbłyśników stają się koniecznością nierzadko już w kilkuletnim pojeździe. Warto o to zadbać, ponieważ tylko w pełni sprawne lampy zapewnią Ci bezpieczeństwo jazdy.
Na czym polega regeneracja reflektorów?
Regeneracja reflektorów jest usługą coraz częściej wykonywaną przez specjalistyczne warsztaty. Jej celem jest – zgodnie z nazwą – przywrócenie lampom samochodowym pełnej sprawności. Co jednak w tym procesie liczy się najbardziej? Kluczowym elementem działań, które podejmują specjaliści, jest regeneracja odbłyśników.
Odbłyśniki zamontowane w większości reflektorów są wykonane z tworzywa sztucznego i pokryte metalicznym lakierem, który odpowiada za prawidłowe zaginanie promieni światła. Z czasem – m.in. pod wpływem działania temperatury, powłoka lakieru na odbłyśniku ulega zniszczeniu. W efekcie odbłyśnik zaczyna się bardziej nagrzewać i deformować (w wyniku topienia się plastiku), a na kolejnym etapie degeneracji uszkodzeniu ulegają również kable i kostki. Im dłużej zwlekasz z regeneracją odbłyśników:
- tym bardziej się one uszkadzają, a co za tym idzie – tym większy będzie koszt ich regeneracji,
- tym bardziej niebezpieczne staje się poruszanie się po drogach – to odbłyśnik odpowiada za właściwe ukierunkowanie światła.
Dlatego warto się zdecydować na zlecenie wykonania tej usługi specjalistom.
Warto przy tym podkreślić, że sama regeneracja odbłyśników może nie wystarczyć. Innymi działaniami, które obejmuje usługa jest np.:
- polerowanie reflektorów – w przypadku kloszy szklanych można wykonać zarówno polerowanie powłok zewnętrznych, jak i pod soczewką, gdy zaś klosz jest plastikowy – najczęściej poleruje się wyłącznie część zewnętrzną,
- regeneracja całego klosza,
- wymiana uszkodzonych elementów,
- przyspawanie uchwytów, mocowań i elementów mechaniki regulacji.
Ich wykonanie wiąże się najczęściej z dodatkowymi kosztami. Czas realizacji prac nie jest natomiast zbyt długi – firmy takie jak PVP Polska realizują usługę najczęściej w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych.
Jak przebiega regeneracja odbłyśników?
Regenerowanie odbłyśnika jest procesem nieco bardziej skomplikowanym niż mogłoby się to wydawać. Prawidłowo wykonana usługa powinna obejmuje następujące etapy:
- delikatne i uważne otwarcie reflektora oraz jego oczyszczenie i umycie od zewnątrz i wewnątrz – sam demontaż powinien być wykonywany wyłącznie przez specjalistów, przy pomocy odpowiednich narzędzi, ponieważ istnieje uszkodzenie lampy w procesie;
- zdemontowanie odbłyśnika i usunięcie starej powierzchni lakieru za pomocą odpowiednio dobranych materiałów i urządzeń ściernych,
- odtłuszczenie i przygotowanie powierzchni do ponownej aplikacji lakieru,
- nałożenie specjalnego podkładu, który zwiększy przyczepność nowej powłoki i przedłuży jej trwałość,
- nałożenie powłoki lakieru w procesie metalizacji próżniowej,
- zabezpieczenie powłoki – tak, aby przez długi czas zachowała swoje własności,
- zakonserwowanie elementów mechanicznych reflektora, takich jak cięgna, prowadnice oraz elementy regulacji (i ich ewentualna wymiana),
- klarowanie powierzchni klosza lub polerowanie reflektorów – w zależności od stanu technicznego lampy.
Tylko tak przeprowadzony proces gwarantuje, że reflektor powróci do pełnej sprawności i – co najważniejsze – będzie odpowiednio zakrzywiał promienie światła.
Odbłyśniki a pojazdy z UK czy USA
Przy okazji warto pamiętać, że odbłyśnik w reflektorze samochodowym odpowiada za to, czy strumień światła, które jest generowane, jest symetryczny czy asymetryczny. To istotne, zwłaszcza gdy sprowadzasz swój nowy samochód z Wielkiej Brytanii czy ze Stanów Zjednoczonych. W pojazdach poruszających się po drogach w tym kraju reflektory są symetryczne, tymczasem na terenie UE obowiązuje wymóg korzystania z lamp asymetrycznych. A to oznacza, że zanim zarejestrujesz taki pojazd, musisz dokonać przeróbki. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz wymieniać reflektorów na nowe (mogłoby się to wiązać nawet z kosztem rzędu kilku tys. zł – w pojazdach klasy premium). Firmy, które zajmują się naprawą i regeneracją lamp samochodowych zmodyfikują je – tak, aby spełniały unijne wymagania. Koszt wykonania takich prac zamyka się w kilkuset złotych. Różnica jest więc znacząca.
Sprawnie działające, kierujące w światło odpowiednią stronę reflektory samochodowe są fundamentem bezpieczeństwa na drodze – zarówno Twojego, jak i innych uczestników ruchu. Nie ignoruj więc ich stanu technicznego i w razie potrzeby – poddaj regeneracji.